Samsung 55" 4K Crystal UHD Smart LED TV (UA55DU7000UXMM)
Free Shipping & Returns on this item
Delivery within 3-5 working days
Money Back Guarantee
More products from seller
Samsung 55" 4K Crystal UHD Smart LED TV (UA55DU7000UXMM) with official warranty and express shipping all over Pakistan.
Specifications:
Display |
Screen Size |
55″ |
Refresh Rate |
50Hz | |
Resolution |
4K (3,840 x 2,160) | |
Video |
Picture Engine |
Crystal Processor 4K |
HDR (High Dynamic Range) |
HDR | |
HDR 10 |
+Support | |
Contrast |
Mega Contrast | |
Micro Dimming |
UHD Dimming | |
Contrast Enhancer |
Yes | |
Motion Technology |
Motion Xcelerator | |
AI Upscale |
4K Upscaling | |
Filmmaker Mode (FMM) |
Yes | |
Audio |
Adaptive Sound |
Adaptive Sound |
Object Tracking Sound |
OTS Lite | |
Q-Symphony |
Sound Output (RMS) |
20W | |
Speaker Type |
2CH | |
Multiroom Link |
No | |
Smart Service |
Operating System |
Tizenâ„¢ Smart TV |
Bixby |
Yes (Voice Ready) | |
Web Browser |
SmartThings |
Smart Feature |
Multi Device Experience |
Mobile to TV, Sound Mirroring, Wireless TV On |
NFT |
Nifty Gateway | |
Apple AirPlay |
Yes (w/o Syrian Arab Republic, Yemen) | |
Daily+ |
Game Feature |
Auto Game Mode (ALLM) |
VRR |
HGiG |
Tuner/Broadcasting |
Tuner/Broadcasting | |
Digital Broadcasting |
DVB-T2CS2 | |
Analog Tuner |
TV Key Support |
Connectivity |
Wi-Fi |
Yes (Wi-Fi 5) |
Bluetooth |
Yes (BT5.2) | |
HDMI |
3 | |
HDMI (High Frame Rate) |
4K 60Hz (for HDMI 1/2/3) | |
HDMI Audio Return Channel |
eARC/ARC | |
Anynet+ (HDMI-CEC) |
USB |
1 x USB-A | |
Ethernet (LAN) |
1 | |
RF In (Terrestrial / Cable input)1/1(Common Use for Terrestrial)/ |
Design |
Design |
Slim Look |
Bezel Type |
3 Bezel-less | |
Slim Type |
Slim look | |
Front Color |
BLACK | |
Stand Type |
FLAT FEET | |
Stand Color |
BLACK | |
Additional Feature |
Additional Feature | |
Embeded POP |
EPG |
IP Control |
OSD Language |
Local Languages | |
Power & Eco Solution |
Power Supply |
AC100-240V~ 50/60Hz |
Eco Sensor |
Auto Power Off |
Auto Power Saving |
Dimension |
Package Size (WxHxD) |
1606 x 950 x 179 mm |
Set Size with Stand (WxHxD) |
1452.9 x 879.5 x 267.4 mm | |
Set Size without Stand (WxHxD) |
1452.9 x 834.0 x 60.6 mm | |
Stand (Basic) (WxD) |
1025.5 x 267.4 mm | |
Stand (Minimum) (WxD) |
303.9 x 267.4 mm | |
VESA Spec |
400 x 300 mm | |